środa, 5 września 2018

"Legia to jest potęga" Dariusz Tuzimek


Nie jesteśmy fanami Legii, właściwie nie jesteśmy fanami żadnego polskiego klubu, mój syn jednak bardzo lubi piłkę nożną i ta książka wydała mi się być idealna, by zapoznać go z polskim futbolem. I dobrze mi się wydawało, ponieważ Dariusz Tuzimek z pasją i swadą opowiada o fascynacji Legią i polską piłką nożną.


Narracja książki to rozmowa ojca z synem Antkiem oraz Aigelem - starym szalikiem w barwach Legii. Tata rozpoczyna swoją opowieść od wspomnień rodzinnych o wspólnych codziennych meczach oraz o skarbach, jakie zbierał w dzieciństwie. Są to między innymi pamiątki związane z piłką nożną, które staną się przyczynkiem do opowieści o historii klubu Legia Warszawa.


Tuzimek w trzynastu rozdziałach opowiada o powstaniu klubu, o strojach piłkarzy, o najważniejszych postaciach związanych z klubem, o sukcesach, porażkach i wreszcie o kibicach.


To książka pełna kolorów, statystyk, informacji, zdjęć i pasjonujących historii. Dzięki niej mój syn dowiedział się o tak słynnych postaciach polskiego futbolu jak Kazimierz Deyna czy Kazimierz Górski. Myślę, że dla polskiego czytelnika tych nowości będzie mniej, ale dla nas to było odkrywanie nowego świata. Do tego w tak atrakcyjnej formie. 


Czytałam wprawdzie tę książkę synowi na głos, ale sam z chęcią analizował podpisy pod zdjęciami, szukał różnic między koszulkami, porównywał fotografie. Ta książka łączy w sobie bowiem ciekawą fabułę z leksykonem. Powiedziałabym nawet, że to jest leksykon dla dzieci.

Polecam wszystkim fanom futbolu!

Dariusz Tuzimek, Legia to jest potęga, 192 str., Egmont 2017.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza