Rodzina Galvinów to rodzina pod wieloma względami wyjątkowa. 10 synów i dwie córki, ambitny ojciec i wymagająca matka, zainteresowanie sokolnictwem - to wszystko mogłoby już stanowić kanwę opowieści o tej niezwykłej familii, ale jest coś jeszcze. Sześciu synów dotknęła choroba psychiczna zdiagnozowana jako schizofrenia. Ten wyjątkowy przypadek przyczynił się do badań nad tą chorobą i stał się przyczynkiem do opowieści o tych niełatwych poszukiwaniach.
Kolker wykonał tytaniczną pracę reporterską, dzięki której drobiazgowo mógł opisać życie Galvinów. Swoją opowieść zaczyna od rodziców, opisując ich wychowanie, edukację, a następnie kolejne przeprowadzki i narodziny dzieci. To pełna szczegółów historia, która daje pełny obraz życia w rodzinie tak licznej, a przede wszystkim w rodzinie wielokrotnie dotkniętej chorobą psychiczną. To w jej cieniu dorastają zdrowe lub jeszcze zdrowe dzieci, muszą zmagać się z trudnymi i brutalnymi sytuacjami, z odwiecznym pytaniem na temat stabilności własnej psychiki i mnóstwem innych obciążeń. Kolker szkicuje charaktery rodziców, ich sposób wychowania, codzienne życie i wreszcie walkę o zdrowie dzieci. Te rozdziały przeplatane są tymi o badaniach nad zgłębieniem istoty schizofrenii. Przez wiele lat było to przedsięwzięcie karkołomne i bardzo mocno uzależnione od środków finansowych a także materiału badawczego. Tego ostatniego obficie dostarczyli Galvinowie, równocześnie przyczyniając się do rozwoju nauki. Kolejne teorie dotyczące przyczyn choroby miały wpływ na jej sposoby leczenia, które przez wiele lat dalekie były od ideału, a co za tym idzie powodowały wiele skutków ubocznych i tak naprawdę nieszczególnie pomagały chorym i ich rodzinom.
Ta powieść to nie tylko historia schizofrenii, ale także rozważania o wychowaniu, o traumie, jakie niesie ze sobą dorastanie wśród osób chorych psychicznie. To także obraz ówczesnego życia w Stanach Zjednoczonych, podkreślenie roli wpływu środowiska na życie tak wielkiej rodziny. Kolker stworzył niezwykle obszerny reportaż, pasjonujący pod każdym względem - zarówno w wątku rodzinnym jak i badawczym. Polecam.
Moja ocena: 5/6
Robert Kolker, W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii, tł. Jan Dzierzgowski, czyt. Stanisław Biczysko, 416 str., Wydawnictwo Czarne 2021.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz