niedziela, 14 lipca 2013

"Die IQ-Kids und die geklaute Intelligenz" Yrsa SigurðardóttirCzy wiecie, że Yrsa pisze nie tylko o Thorze? Niedawno przeczytałam jej kryminał dla dzieci od 10 lat, jak podaje wydawnictwo.

Firma Biokids organizuje w czasie wakacji letnią szkołę dla najbardziej inteligentnych dzieci kraju. Każda szkoła dostała zaproszenie dla uczniów z najwyższym IQ. 
W jednej z nich odchodząca na emeryturę sekretarka myli listy - najzdolniejsi uczniowie dostają listy przeznaczone dla tych, którzy są zagrożeni, a ci ostatni naturalnie otrzymują zaproszenie do Biokids.
Anna Lísa i Raggi są przerażeni, ale za wszelką cenę chcą ukryć przed rodzicami ich szkolne niepowodzenia więc podejmują wyzwanie. Otoczeni dziećmi zupełnie innymi od nich, starają się wtopić w tłum i nie zwracać na siebie uwagi. O ile udaje się to Annie Lísie, to Raggi ciągle podpada dyrektorowi firmy.  Oboje próbują nawiązać dobre stosunki z Maggą i Arnarem, którzy zostają przydzieleni do ich stolika. Dość szybko cała czwórka zaczyna podejrzewać, że kierujący Biokids dr Guðgeir ma podejrzane zamiary. Dyrektor wydaje się nie lubić dzieci, jest oschły i surowy. Dzieci podejrzewaj ą, że chce on ich użyć w konkretnym celu, a ich podejrzenia potwierdzają się, gdy znajdują u niego informacje dotyczące Maggi. 
Cała czwórka zaczyna więc śledzić doktora i jego asystentkę, podsłuchiwać rozmowy i stara się ułożyć kawałki wiadomości w całość.

Nie jest to porywający kryminał, może faktycznie powinni go czytać tylko dzieci i młodzież. Yrsa prowadzi wartką akcję, świetnie szkicuje charaktery całej czwórki ale sama intryga wydała mi się szyta grubymi nićmi.

Moja ocena: 3,5/6

Yrsa Sigurðardóttir, Die IQ-Kids und die geklaute Intelligenz, tł. Tina Flecken, 281 str., S. Fischer Verlag 2011.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza