sobota, 19 października 2013

"Niewinni" Hermann BrochNiewinnych czytałam na studiach, nie była to moja lektura obowiązkowa, pamiętam, że odnalazłam tę książkę na wyprzedaży i byłam nią zachwycona. Gdy padło na nią w stosikowym losowaniu bardzo się ucieszyłam, bo od dawna planowałam powtórną lekturę. Po niemal tygodniu zmagań i wymęczeniu 220 stron odkładam ją i mam serdecznie dość. Drobiazgowe i zarazem nudne opisy, nieciekawa treść skutecznie mnie zniechęciły do Brocha. Za nic nie mogę sobie przypomnieć, co mnie wtedy w tej książce urzekło.
Trudno nawet opisać mi o czym Niewinni są. Broch zebrał tutaj wiele opowiadań, nie wszystkie z nich mają punkty wspólne. Jest tu przypowieść o rabbim i jego uczniach, są poematy, jest historia młodego człowieka, który wynajmuje pokój u pewnej baronowej, gdzie skwapliwa służąca zdradza mu wstydliwe tajniki łoża swojej pani, jak i swojego. Przy kolejnym tekście, gdzie główna postać przypadkowo wchodzi do kamienicy i spotyka młodą praczkę, zasnęłam.

Bardzo chciałam skończyć lekturę, by przekonać się, co tak mnie w tej książce zafascynowało ale niestety, nie tym razem.

Bez oceny.

Herrman Broch, Niewinni, tł. Wanda Jedlicka, 458 str., Czytelnik 1961.

3 komentarze:

 1. Ja to jestem pełen podziwu, że w ogóle do niego podchodziłaś - próbowałem kilka razy i "Śmierci ... " i "Powrotu Wergilego" ale za każdym razem szybko dawałem za wygraną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://filetyzizydora.blogspot.com/2013/10/buddenbrookowie-tomasz-mann.html ostatnia lektura stosikowa

   Usuń
  2. O to duży respekt za powtórne podejścia, ja już nie będę, dziękuję.

   Usuń