piątek, 15 listopada 2019

"Abgeschlagen" Michael Tsokos


W nowym cyklu Michael Tsokos głównym bohaterem czyni Paula Herzfelda znanego z napisanego wspólnie z Sebastianem Fitzkiem thilleru Odcięci
Akcja tej powieści umiejscowiona jest dziesięć lat wcześniej, gdy Paul Hertzfeld pracuje w Instytucie Medycyny Sądowej w Kilonii. Herzfeld jest ambitny, utalentowany, stoi u progu kariery. Czytelnik poznaje go podczas obdukcji, którą przeprowadza wraz ze swoim szefem profesorem Schneiderem. Ten bardzo szybko identyfikuje nietypowe narzędzie - maczetę, którym dokonano zbrodni. Herzfeld jest tym wnioskiem zaskoczony, nie wie jeszcze, że kilka lat wcześniej morderstwo dokonane właśnie podobnym narzędziem wstrząsnęło Kilonią. Gdy okazuje się, że owa maczeta zniknęła z archiwum Instytutu, podejrzani stają się wszyscy, a szczególnie stary stróż, który miał pieczę nad wszystkimi kluczami. Tsokos ciekawie szkicuje charaktery głównych postaci - Herzfelda oczywiście, ale także stróża, Schneidera oraz włoskiej patolożki, która przyjechała do Kilonii na staż. 

Tsokos stworzył trzymający w napięciu kryminał, w którym wykorzystał wiele elementów znanych mu ze swojego życia zawodowego. Są więc sekcje zwłok, rozważania na temat przyczyn zbrodni, skomplikowane zagadki, jakie mogą kryć ludzkie ciała, ale także prawdziwe zdarzenia, wplecione w fikcyjną narrację. Najmocniejszą stroną kryminałów i thrillerów Tsokosa jest jego doświadczenie zawodowe - czytelnik może liczyć na mnóstwo detali, rzetelnych opisów pracy patologów sądowych, na informacje, które znane są tylko insiderom. Temu wszystkiemu towarzyszy ciekawa intryga, bo Tsokos może pochwalić się talentem literackim i niespożytą energią i fantazją. Nie wyobrażam sobie, jak czasowo daje radę pisać tyle książek, mając tak wymagającą pracę i sporą rodzinę. 

Wracając jednak do samej intrygi - owszem, jest ciekawa, wciągająca, ale moim zdaniem przekonstruowana i na koniec przesadzona. Tsokos pisząc fikcję plasuje się w grupie przeciętnych autorów kryminałów, jeśli jednak jego narracja obejmuje faktyczne przypadki z pracy zawodowej, awansuje do wyższej ligi. Dlatego tak bardzo lubię jego książki non-fiction - Tsokos jak nikt inny potrafi wprowadzić czytelnika w świat medycyny sądowej, przystępnie prezentując specjalistyczną wiedzę.

Moja ocena: 4/6

Michael Tsokos, Abgeschlagen, 352 str., czyt. Wolfgang Wagner, Audible Studios 2019.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza