wtorek, 12 października 2010

"Bestie" Joyce Carol Oates


Także po książkę Oates sięgnęłam na fali zapoznawania się z kandydatami do Nobla. To spotkanie było o wiele bardziej udane. O wiele bardziej!

Lata siedemdziesiąte, Massachusetts, żeński Catamount College, zima. Gillian Bauer mieszka w akademiku, studiuje, ma przyjaciółki i podkochuje się w profesorze od poezji - Andre Harow. Zajęcia z poeacji należą do najbardziej obleganych i mają wśród studentek kultowy wręcz status. W charyzmatycznym profesorze wydają się durzyć niemal wszystkie studentki. Na zajęciach każda próbuje się mu przypodobać. Studentki, które zdobyły przychylność nauczyciela, a zwłaszcza jego żony Dorcas, są zapraszane na praktykę do jej studia. Dorcas jest bowiem rzeźbiarką, tworzy zatrważające, brutalne totemy i wydaje się dominować w związku z Andre. Gillian również dostępuje zaszczytu praktykowania u artystki, gdzie poznaje podejrzane praktyki seksualne i narkotyki.
Tymczasem koleżanki Gillian zmieniają się, konkurencja na zajęciach przenosi się na ich wzajemne stosunki. Niektóre z koleżanek znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a noce dziewcząt przerywają alarmy pożarowe. Studentki próbują łączyć podpalenia ze zniknięciem koleżanek, spekulują i przyczynach ich rezygnacji ze studiów i stają się sobie coraz bardziej obce.

Książka Oates pełna jest mroku, zimna, niedopowiedzeń. Krótkie, ostre wręcz zdania podkreślają tę tajemniczą atomsferę, zmuszają do refleksji nad istotą człowieczeństwa, nad bestialstwem i zależnością.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona prozą Oates, na pewno sięgnę po inne jej książki. Możecie mi polecić jej powieści?

Moja ocena: 6/6

Joyce Carol Oates, Bestie, tł, Ewa Górczyńska, 128 str., Bellona.

11 komentarzy:

 1. Chcę ją przeczytać, brzmi naprawdę fascynująco! Akurat mam chętkę na tego typu książki, znakomicie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat już trochę znajomy, ale lubię takie książki i jak będzie okazja to po nią na pewno sięgnę :)zwłaszcza, że jak piszesz jest pełna mroku i niedopowiedzeń

  OdpowiedzUsuń
 3. z tych, które czytałam:
  Moja siostra, moja miłość- koniecznie!
  Córka grabarza- dobra, ale bez rewelacji
  W średnim wieku- słabizna

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy8:58 AM

  Ja jeszcze nic pióra Oates nie czytałam i mam nadzieję to zmienić niebawem, nie wiem jeszcze, od której ksiązki zacznę.

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Już wiem, co dodam do listy projektu noblistów. Bardzo, bardzo mnie zainteresowałaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O jak dobrze, bo ja sięgnęłam ostatnio po opowiadania J.C. Oates z tomu "Ostatnie dni" i poległam w połowie. Ale skoro "Bestiom" dałaś 6/6 to pani Oates dostanie kolejną szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Futbolowo zachęcam:)
  Tosiu przynajmniej ja ją tak odbierałam.
  Izo bardzo dziękuję za polecanki.
  Mandżurio ciekawa jestem Twoich wrażeń.
  Vampirze miło mi.
  Liritio mam nadzieję, że nie obiecuję zbyt wiele!

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi zachęcająco. Ciekawe czy znajdę ją w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, świetna recenzja książki pt. Bestie" Joyce Carol Oates Jest to jedna z moich ulubionych książek. Równiez oceniam ją na skalę 6/6 Widzę, że interesujesz się książkami, to chciałabym Ci polecić świetną stronę: http://ebooki24.wordpress.com/ . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy10:07 PM

  "Blondynka", najlepsza powieść jaką czytałam. Wczoraj, kiedy przewracałam ostatnią stronę, było mi żal, że już się skończyła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za polecenie, wpiszę sobie na listę ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń