środa, 6 lipca 2016

"Opowiem ci, mamo, co robią samoloty" Marcin Brykczyński, Artur Nowicki


Dotychczas nie znaliśmy serii Opowiem ci mamo wydawnictwa Nasza Księgarnia. Skusiła nas książka o samolotach, bo bardzo często podróżujemy i o samolotach oraz lotniskach dużo rozmawiamy. 


Brykczyński i Nowicki dbają o różnorodne przedstawienie tematu lotnictwa. Polski samolot Wilga - zwinna i rezolutna - oprowadza młodego czytelnika po swoim świecie. To przecież nie tylko samoloty pasażerskie - autorzy przedstawili i narysowali chyba każdy rodzaj pojazdu latającego -  od szybowca po odrzutowiec, nie zapominając o samolotach użytkowych.Kolejne strony to historia lotnictwa - pierwsze maszyny latające, nazwiska słynnych lotników, mapa pierwszych przelotów. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej i dyskutowaliśmy na ten temat - mój syn już nie pamięta wizyty w Muzeum Techniki, gdzie oglądaliśmy właśnie takie stare samoloty więc mieliśmy dużo do omówienia. Zaciekawiła nas także mapa - szkoda, że taka mała!

Nie mogło w książce zabraknąć lotniska - to przecież nie tylko hale odlotów i przylotów. Na lotnisku dzieje się o wiele więcej - zimą trzeba przygotować samoloty do odlotu usuwając z nich lód, samoloty są myte, serwisowane oraz tankowane. 

Bardzo podobały nam się ilustracje - barwne, różnorodne, pełne szczegółów, nie sposób odkryć wszystkich podczas pierwszej lektury. Ja czasami miałam wrażenie przeładowania stron i chaosu ale syn się nie skarżył i sporo czasu spędził nad tą książką. 
Natomiast niezbyt przypadły nam do gustu teksty. Nie wiem czy tak jest tylko w przypadku moich dzieci ale oboje nie przepadają za rymowankami. Mam wrażenie, że przy krótkich formach odczuwają niedosyt, że chciałaby dowiedzieć się więcej. Ponadto wydaje mi się, że nie zawsze rozumieją przesłanie lub sens zdania, jeśli jest to zaledwie dwuwiersz, np. w przypadku słów "Wilga, z nową modą w zgodzie, świetnie trzyma się na wodzie" - musiałam tłumaczyć o jaką modę chodzi i czemu trzyma się na wodzie, a nie stoi :) 

Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie książki do czytania z zadaniami - jak mówią moje dzieci. Strony z tekstem przeplatają się z labiryntami czy zagadkami, co świetnie uzupełnia i urozmaica lekturę. Wiadomo, łatwiej zapamiętać nowe wiadomości przez zabawę.


To bardzo udana publikacja wydawnictwa Nasza Księgarnia i wbrew pozorom skierowana nie tylko do najmłodszych dzieci, jak można by sądzić na pierwszy rzut oka widząc grubą kartonową oprawę. Tę książkę można także czytać, a właściwie opowiadać ze starszymi dziećmi, na przykład z sześciolatkiem :)

Marcin Brykczyński, Artur Nowicki, Opowiem ci, mamo, co robią samoloty, 28 str., Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2015.

6 komentarzy:

 1. Ta seria to samograj - wciąż wychodzą nowe "Opowiem ci..." :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zauważyłam. Czy autorami innych tytułów są te same osoby?

   Usuń
  2. Nie tylko, rysuje jeszcze Daniel de Latour i Katarzyna Bajerowicz. Co do wierszyków, to nie pamiętam dokładnie.
   Mnie bardzo podobają się rysunki pani Kasi.

   Usuń
  3. Podpatrzę, bo nie znam Katarzyny Bajerwoicz, de Latoura lubię.

   Usuń
  4. Zajrzyj na bloga pani Katarzyny, ma ogromną wyobraźnię:
   http://mama3swinek.blogspot.com/

   Usuń
  5. Faktycznie, piękne ilustracje, nie znałam tego bloga, dziękuję!

   Usuń