Tak, poszłam na łatwiznę w przypadku tej noblistki. Nie mogłam się przemóc, by sięgnąć po inną jej dorosłą powieść po fiasku z "Göstą Berlingiem". Podeszłam więc Lagerlöf od strony dziecięcej, pamiętając jednak, że próbowałam przeczytać "Cudowną podróż" w dzieciństwie i wtedy mi się nie podobała.
Lagerlöf opisuje losy chłopca - Nilsa Holgerssona. Chłopca leniwego, ospałego, dokuczającego zwierzętom i przysparzającego trosk rodzicom. Pewnego dnia, gdy Nils zostaje sam w domu, spotyka karsnoludka, któremu nie chce pomóc. Za karę sam zostaje zamieniony w krasnoludka. Żadne ze zwierząt nie chce pomóc krnąbrnemu Nilsowi i zrozpaczony chłopiec sam próbuje odnaleźć sprawcę swojego nieszczęścia. Gdy nad jego zagrodą przelatuje sznur dzikich gęsi, młody gąsior pragnie do nich dołączyć - Nils próbując go zatrzymać, zostaje uniesiony w przestworza i rusza w największą podróż życia. Wraz z gęsiami poznaje świat zwierząt, spełnia wiele dobrych uczynków i staje się przyjacielem zwierząt. Z gąsiorem Marcinem łączy go prawdziwa przyjaźń. "Cudowna podróż" to jednak przede wszystkim książka o Szwecji - Lagerlöf opisuje poszczególne krainy, szwedzkie krajobrazy i życie Szwedów. Potrafię sobie wyobrazić, że to bardzo pouczająca lektura dla szwedzkich dzieci. Nie bardzo rozumiem jednak dlaczego znalazła się ona w kanonie lektur polskiego ucznia.
"Cudowna podróż" to lektura zdecydowanie lżejsza od "Gösty Berlinga" ale, moim zdaniem, nieobowiązkowa.
Selma Lagerlöf, Cudowna podróż, tł. Teresa Chłapowska, 103 str., Nasza Księgarnia.
Czy to nie na podstawie tej książeczki nakręcono taki śliczny serial anime? Jeśli tak, to znam go i przez wiele lat byłam nim zauroczona. Wspaniała opowieść :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam ciepło w ten dżdżysty dzionek :)
Nie wiem w jakich książkach Pani się lubuje i ile Pani wie o szwedzkich autorach, ale ja zachwyciłam się zarówno Göstą (może dlatego, że jestem romantyczką) jak i Cudowną podróżą. Myślę, że problemy życiowe zawarte w książkach tej autorki dają wiele do przemyślenia a poza tym są nadal aktualne. Książka o Nilsie Holgerssonie została napisana jako podręcznik dla dzieci, bodajże w wieku XVII, gdy w Szwecji panował kryzys i mieszkańcy masowo emigrowali do Ameryki.Selma została poproszona o napisanie tej książki, aby zachęcić rodaków do pozostania w tej mroźnej, malowniczej krainie która i tak już (jest) uboga w ludność. Uważam, że słusznie wprowadzono ją jako lekturę, gdyż daje ona przykład patriotyzmu naszym, Polskim dzieciom, które również obecnie patrzą na masowe emigracje swoich rodzin do anglojęzycznych miejsc.Ja jestem zakochana w Szwecji, więc ta książka jeszcze bardziej to spotęgowała, ale i nie zniechęciła do głębszego patriotyzmu wobec Ojczyzny. "Wszystko jest piękne, wystarczy tylko umieć spojrzeć..."
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Selma Lagerlöf żyła na przełomie wieku XIX i XX, a "cudowna podróż została napisana na początku XX wieku. :)
UsuńJest to piękna opowieść, słusznie umieszczona w lekturach szkolnych, które mają zaznajomić dzieci nie tylko z polską literaturą
To najwspanialsza opowieść mojego dzieciństwa...Pięknie opisana przyjaźń chłopca i zwierząt, uczy wrażliwości i dostrzegania piękna otaczającego nas świata...Polecam każdemu...
OdpowiedzUsuń