niedziela, 28 marca 2021
"Cygan to Cygan" Lidia Ostałowska
piątek, 26 marca 2021
"Żeby umarło przede mną" Jacek Hołub
wtorek, 23 marca 2021
"Hipnotyzer" Lars Kepler
poniedziałek, 22 marca 2021
"Opowiadania" Katherine Mansfield
sobota, 20 marca 2021
"Babbitt" Sinclair Lewis
czwartek, 18 marca 2021
"Kassandra" Christa Wolf
piątek, 12 marca 2021
"Kinderland" Mawil
środa, 10 marca 2021
"Poza światłem" Wojciech Kuczok
wtorek, 9 marca 2021
"Testamenty" Margaret Atwood
niedziela, 7 marca 2021
"Diabelski owoc" Tom Hillenbrand
sobota, 6 marca 2021
Statystyka luty 2021
Przeczytane książki: 15
piątek, 5 marca 2021
"Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera" Jacek Hołub
Ile razy widzieliście dziecko wyjące na potęgę i nie radzących sobie z nim rodziców? Co wtedy pomyśleliście? Ile rad pojawiło się w waszych głowach? A może sami byliście w takiej sytuacji? Jestem pewna, że któraś z powyższych scen was spotkała jako widza lub uczestnika. Mnie też. Nie raz.
Przyznajcie z ręką na sercu, ile razy pomyśleliście w takiej sytuacji, że to nie wina rodziców ani rozwydrzonego bachora tylko choroby? No właśnie, pewnie nieczęsto. Jacek Hołub porozmawiał z rodzicami dzieci niegrzecznych. Takich, które wyciskają ostatnie pokłady cierpliwości, które czynią z rodzicielstwa codzienną walkę i próbę. To dzieci z zespołem Aspergera, autyzmem, ADHD. Ich rodzice miesiące i lata zmagali się z oceniającym wzorkiem ludzi na ulicy, nauczycieli, przedszkolanek, sąsiadów, musieli się spowiadać ze swojego życia przed policją i pracownikami socjalnymi. To wszystko jednak jest wisienką na torcie przy codziennym znoju przebywania i wychowywania takiego dziecka.
Z opowieści wyłaniają się bohaterki i bohaterowie, którzy zmagają się nie tylko z wychowaniem (jakby tego nie było dość), ale z systemem i barierami w urzędach i placówkach edukacyjnych. Opowieści rodziców są przerażające, poruszające, pełne cierpienia, ale równocześnie pełne miłości i zaangażowania. Hołub rozmawia głównie z matkami, ale są i ojcowie, partnerzy, pracownicy, którzy mieli styczność z dziećmi, a nawet same dzieci, choć tych głosów jest zdecydowanie mniej.
Hołub nie stawia diagnoz, nie wysuwa propozycji na rozwiązanie tego problemu, jest zupełnie przezroczysty - całkowicie oddaje głos rodzicom. To z resztą wystarczy, by czytelnik mógł wyrobić sobie opinię, zrozumieć i być może zrewidować własne przekonania. Autor nakreśla, że pochopne osądy, stygmatyzacja i niezrozumienie są dla rodziców bardzo bolesne. Niepełnosprawność, choroba nie muszą być widoczne, a często o tym zapominamy. To poruszająca książka, bardzo życiowa, szczera, ważna.
Moja ocnea: 5/6
Jacek Hołub, Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera, 232 str., Wydawnictwo Czarne 2020.
środa, 3 marca 2021
"Czuła przewodniczka" Natalia de Barbaro
wtorek, 2 marca 2021
"Król szczurów" James Clavell
poniedziałek, 1 marca 2021
Stosikowe losowanie marzec 2021