piątek, 28 sierpnia 2020

"Współczesna rodzina" Helga FlatlandSiedemdziesiąte urodziny Sverrego, głowy rodziny są świetną okazją do wspólnego wypadu do Włoch - rodzice zapraszają na wycieczkę trójkę dzieci z partnerami. Liv zabiera więc męża i dwójkę dzieci, Ellen partnera, tylko najmłodszy Håkon jest sam. Od początku wyjazdu atmosfera jest jednak dziwna, najstarsza Liv podskórnie czuje, że coś nie gra. I faktycznie rodzice zawiadamiają dzieci, że postanawiają się rozstać. Ta wiadomość ma na dorosłe już dzieci dużo większy wpływ, niż można by się spodziewać. Nie szokuje ich sam fakt rozstania się rodziców a to, że upadła ich wiara we wszystko to, co było fundamentem ich egzystencji. Małżeństwo rodziców okazuje się być jednym wielkim kłamstwem i zaprzeczać temu, co zawsze wpajali dzieciom.

Dotąd sobie bardzo bliskie rodzeństwo niemal zrywa kontakty między sobą, a także praktycznie nie rozmawia z rodzicami. Ta blisko ze sobą związana rodzina niemal się rozpada. Ten zaskakujący brak komunikacji wywiera ogromny wpływ także na życie osobiste poszczególnych osób, które nie mając bliskich, z którymi mogliby się podzielić obawami i zmartwieniami, wpadają w kołowrotek problemów.

Flatland napisała powieść spokojną, bez fajerwerków, płynącą swoim rytmem, która jest jednak tak pełna podskórnego napięcia, że nie sposób odłożyć ją z rąk. Wszystkie wydarzenia poznajemy z punktu widzenia rodzeństwa, najpierw relacjonuje je Liv, potem Ellen, a na końcu Håkon, równocześnie pokazując własne problemy. Autorka w ten sposób kreśli wspaniałe portrety psychologiczne tych postaci, uwzględniając kwestię wychowania, relacji między rodzeństwem i ich dorosłego życia, a szczególnie  związków. To właśnie zachowania w relacjach między sobą, partnerami, dziećmi i rodzicami określają charaktery rodzeństwa. Ta powieść jest absolutnie fascynująca, skłania czytelnika do porównań z własnymi doświadczeniami, ale także nad refleksją nad kondycją współczesnych rodzin. Przedstawiona w powieści rodzina nie jest bowiem wyjątkowa, a opisane problemy całkowicie uniwersalne. Zabieg oddawania głosu trzech osobom świetnie ukazuje, w jak różny sposób postrzegamy te same problemy, jak bardzo w tym determinuje nas doświadczenia i własne ograniczenia. 

To niezwykle intrygująca, świetnie napisana i rewelacyjnie przetłumaczona powieść. Polecam!

Moja ocena: 5/6

Helga Flatland, Współczesna rodzina, tł. Karolina Drozdowska, 350 str., Wydawnictwo Poznańskie 2019.

2 komentarze:

  1. Dużo dobrego słyszę o całej tej skandynawskiej serii od Wydawnictwa Poznańskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja też, mam nadzieję na jeszcze wiele ciekawych książek.

      Usuń