wtorek, 24 maja 2022

"Ginekolodzy" Jürgen Thorwald

 


Znając Stulecie chirurgów Thorwalda, spodziewałam się dobrze udokumentowanej i pasjonującej opowieści o historii ginekologii. Moje oczekiwania były słuszne, mimo że ta książka nie była w takiej postaci ukończona przez autora. Ginekolodzy to zbiór pozostawionych przez Thorwalda notatek, zapisków, nieukończonych fragmentów i mimo że w niektórych fragmentach jest to widoczne, książka jest absolutnie pasjonująca.

Thorwald sięga daleko wstecz, opisując pierwsze próby pomocy kobietom rodzącym i chorującym na wtedy wstydliwe choroby. Poruszając się po osi czasu, przytacza kolejnych lekarzy, którzy poświęcili się różnorakim aspektom ginekologii. To są porody, łagodzenie bólu, antykoncepcja, nowotwory organów płciowych, badania cytologiczne, cięcia cesarskie itd. Niemiec wspomina jednak także o ogromnej rzeszy kobiet - przede wszystkim akuszerek, których wiedza opierała się na doświadczeniu, obserwacji i intuicji. 

Książka Thorwalda to opowieść o cierpieniu kobiet, o eksperymentowaniu na nich, o skazywaniu ich na cierpienie w imię religii, o traktowaniu ich jako tych gorszych, nie wartych ratowania, o wszechobecnej śmierci. To opowieść o tym, jak trudnym aktem było urodzenie i wychowanie dziecka. O tym, jak ogromną rolę w tej męczarni odgrywała religia i jej nakazy. 

Może nie jest to pełna książka (spory nacisk na lekarzy niemieckich, brak informacji o tabletce antykoncepcyjnej), ale otwiera oczy, porusza i zawiera w sobie ogromne pokłady wiedzy. Thorwald snuje tu także rozważania etyczne, umiejscawia historie lekarzy w kontekście historycznym, szkicuje tło socjologiczne, na którym wyrastały konkretne przekonania. Pasjonująca, ale i smutna lektura, która uświadamia, jak wiele z opisanych przekonań pokutuje do dziś.

Uwaga do audiobooka - po raz kolejny lektor nie zna języka niemieckiego (co do angielskiego też mam wątpliwości), choć w sumie nie wymagam dogłębnej wiedzy, a zaledwie poprawnej wymowy nazwisk. Niektóre z nich były tak przeinaczone, że słuchając książki, nie byłam w stanie sobie wyobrazić ich pisowni. 

Moja ocena: 5/6

Jürgen Thorwald, Ginekolodzy, tł. Anna Wziątek, czyt. Albert Osik, 392 str., Wydawnictwo Marginesy 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz