poniedziałek, 6 września 2010

Lissabon. Eine literarische Einladung.


Przepięknie wydany (książka oprawiłlona jest czerwonym płótnem) zbiór tekstów, których głównym bohaterem jest Lizbona. Gaby Wurster wybrała i w większości przetłumaczyła teksty przeróżnych pisarzy - są tu utwory autorów znanych, takich jak Fernando Pessoa, Erich Maria Remarque czy Antonio Tabucchi. Ale wiele spośród trzydziestu tekstów napisanych zostało przez młodych portugalskich pisarzy, których pewnie nigdy bym nie poznała. Większość fragmentów to proza, ale znaleźć można również kilka wierszy - dla mnie novum, bo poezji zazwyczaj unikam.

Gaby Wurster dobrała teksty bardzo różne. Czytelnik ma możliwość poznania nie tylko różnych zakątków Lizobny ale przede wszytkim przenosi się do Lizbony z czasu drugiej wojny światowej, Rewolucji Goździkowej czy nawet przedwojennej. Bohaterem książki jest nie tylko miasto. Podglądamy także Lizbończyków w różnych chwilach ich życia.


Zbiorek wspaniale przygotowuje na odwiedzenie portugalskiej metropolii, wprowadza w jej nastrój, ukazuje nieznane strony i pozwala poznać nie tylko jej mieszkańców ale i najważniejszych przedstawicieli literatury portugalskiej.

Moja ocena: 4/6

Gaby Wurster, wyd., Lissabon. Eine literarische Einladung, 140 str., Wagenbach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz