środa, 25 stycznia 2017

"Operacja Posąg" Jørn Lier Horst, Hans Jørgen SandnesDotychczas nie znaliśmy tej serii o Biurze Detektywistycznym nr 2, a szkoda, bo okazała się być idealna dla mojego syna!
Operacja Posąg jest już siódmym tomem, opowiadającym o przygodach Tiril i Olivera, ale każdą z książek można czytać niezależnie od siebie. Na początku autor przedstawia bowiem wszystkie, ważne dla akcji, postaci. Są więc Tiril, Olivier i ich pies Otto oraz czwórka bohaterów, która odgrywa ważną rolę w śledztwie.


W książce umieszczona jest także mapa Elvestad, która jest bardzo pomocna w podążaniu za rozwojem akcji.


Z miejskiego parku zginęła rzeźba, nie byle jaka, bo symbol Elvestad. Para detektywów rozpoczyna śledztwo, które zaprowadzi ją w wiele zakątków miasta. Tiril i Olvier odkrywają ślady, szukają właściciela nietypowych butów, podążają za fałszywym tropem, uciekają przed groźnym psem, aż w końcu odkrywają prawdziwego sprawcę zamieszania.

Opisane przez Horsta śledztwo nie jest skomplikowane, w sam raz dla młodszego czytelnika, który dopiero rozpoczyna przygodę z kryminałami. Najbardziej jednak podobało mi się to, że książka jest napisana na tyle prostym językiem, że uniknęliśmy wielokrotnego przerywania lektury, by tłumaczyć trudniejsze słowa, frazeologizmy czy zawiłe zdania. Duży druk i liczne ilustracje wręcz proszą się o to, żeby mały czytelnik zabrał się sam za lekturę. 

A na końcu czeka świetny dodatek czyli zagadki, dzięki którym można i trzeba wrócić do lektury i uważnie przyjrzeć się ilustracjom.


No właśnie, mnie te ostatnie nieszczególnie się podobają, nie przepadam za taką stylistyką, ale mój syn był innego zdania. Na szczęście!


Książka jest bardzo starannie wydana - twarda oprawa, mapy, kolorowe strony, ilustracje świetnie zintegrowane z tekstem i wreszcie płynne tłumaczenie - wszystkie te aspekty zachęcają do lektury. 

Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes, Operacja Posąg, tł. Katarzyna Tunkiel, 100 str., Media Rodzina 2016.

2 komentarze:

  1. Nie lubię kryminałów "dla dorosłych", za to dla dzieci zdecydowanie czytałabym. Zatrzymałam się jednak na serii o Lasse i Mai...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta książka jest moim zdaniem dla dzieci młodszych niż czytelnicy Lassego i Mai.

      Usuń