poniedziałek, 6 lipca 2020

"Duchowni o duchownych" Artur NowakRozmowy Artura Nowaka są bardzo różnorodne. Spotkał księży katolickich, którzy opuścili stan duchowny lub nie przyjęli wszystkich święceń, rozmawiał z zakonnikami i duchownymi protestanckimi. Każdy rozdział przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, każdy był zupełnie inny, naświetlał inny aspekt kościoła katolickiego. 

Rozmówcy o wierze katolickiej koncentrują się w swoich wypowiedziach na kostyczności kościoła, na ogromnych niedociągnięciach w kształceniu księży, twierdząc, że to właśnie one są źródłem wielu problemów. Brak wsparcia psychologicznego, rozmów, wiktoriański styl nauczania bazujący na posłuszeństwie i pamięciowym opanowywaniu materiału nie przysługują się kształceniu księży na miarę dzisiejszych czasów, ale przede wszystkich takich, którzy będą partnerami parafian, którzy będą rozumieli ich problemy i którzy będą potrafili tchnąć życie w parafię. Kolejnym problemem jest mur księży ze starszego pokolenia, zasiedziałych, pewnych siebie, niechętnych zmianom. Ich wizja kapłaństwa nie sprawdza się i ma szanse istnienia tylko dzięki pewnej grupie parafian, która księdza traktuje jako wcielenie Boga. Inną kwestią jest mafia homoseksualna w kościele, która podobno ma w swoich rękach sposób rozdziału parafii, stanowisk i kontakty na wszystkich szczeblach. Rozmówcy nie kwestionują wiary chrześcijańskiej ani celibatu, starają się znaleźć słabości w samej instytucji kościoła.

Inaczej to wygląda w rozmowie z duchownym kalwińskim, który jako homoseksualista nie mógł w Polsce prowadzić czasopisma i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Jego kościół nie miał żadnych obiekcji wobec jego orientacji, problemem był kościół katolicki, który takiego stanowiska by nie zaakceptował. W tej rozmowie kościołowi katolickiemu zarzucana jest powierzchowna interpretacja wiary, ludyczność wręcz, brak głębokiego teologicznego podejścia. 

Wypowiedzi duchownych otwierają oczy na wiele spraw, pokazując spojrzenie od strony wewnętrznej, kościelnej. Dodam, że spojrzenie wyważone, dalekie od sensacji, wyrażone w sposób rozsądny, rzeczowy. Bardzo ciekawa książka.

Moja ocena: 5/6

Artur Nowak, Duchowni o duchownych, 200 str., Wydawnictwo Od deski do deski 2019.

2 komentarze:

  1. Interesuję się tematyką katolicką, a z tego co piszesz, wnioskuję, że będzie mi "po drodze" z tokiem myślowym autora. Widzę, że książka z 2019 roku, a ja w ogóle o niej nie słyszałam. Szkoda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ją w jakiejś promocji przyuważyłam.

      Usuń