piątek, 4 czerwca 2021

"Der Trost runder Dinge" Clemens J. Setz

 


Tego autora miałam na oku od momentu nominacji do Deutscher Buchpreis. Tamtej książki w końcu nigdy nie przeczytałam, za to trafił mi się powyższy audiobook. Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać, co więcej nie doczytałam nawet, że to zbiór opowiadań. Tymczasem to genialnie absurdalne, sarkastyczne, ale i czułe i emocjonalne teksty. 

Setz porusza w każdym opowiadaniu zupełnie odmienne tematy i umieszcza je w całkowicie różnych kontekstach. Nie ma tu linii przewodniej ani żadnych podobieństw stylistycznych czy narracyjnych. Każdy tekst to zupełnie inna historia. Choć jest jednak pewna wspólnota w tych tekstach - wszystkie są zaskakujące, zmuszają do przemyśleń. Nie wszystkie w ten sam sposób utkwiły mi w pamięci, ale są wśród nich takie, których nigdy nie zapomnę. Chciałabym mieć tę książkę w wersji papierowej, by móc to tych tekstów wracać, bo jestem głęboko przekonana, że każda kolejna lektura pozwoli odkryć je na nowo.

Bardzo trudno mi ująç w słowa niezwykłość tych tekstów. Składa się na nią bowiem nie tylko sam pomysł na treść, ale także język Setza - wrażliwy, czasem sarkastyczny, niezwykle dobry w dialogach. Wspomnę jednak o opowiadaniach, które mnie poruszyły. Były bowiem takie, które nie trafiły u mnie w żadną strunę i pozostały dla mnie niezrozumiałe, a znalazły się takie, których nie zapomnę. Na przykład o szkolnym woźnym, który zakochuje się w niewidomej kobiecie, a gdy pierwszy raz odwiedza ją w mieszkaniu, spostrzega, że wszystkie ściany pokryte są wulgarnymi wyzwiskami. Czy też o klasowym zdjęciu, którego nikt nie chce kupić, bo znalazło się na nim ciężko upośledzone dziecko. Rozmowa między dyrektorką szkoły, a ojcem jednego z dzieci z tej klasy jest mistrzostwem świata. Jest też opowieść o szkolnej pielęgniarce, która porywa jednego z uczniów i przez kilka dni traktuje go jak własność.

Setz sięga w swoich tekstach po absurd, ale także po to, co dziwne, nietypowe, o czym wstyd mówić, do czego trudno się przyznać. Te opowiadania mogą czytelnika boleć, mogą przeszkadzać, obruszać wręcz, ale na pewno nie pozostawią go obojętnym. Bardzo ciekawa lektura!

Moja ocena: 4,5/6

Clemens J. Setz, Der Trost runder Dinge, czyt. autor, 320 str., Griot Hörbuchverlag 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz