niedziela, 28 września 2008

"Czarownice z Salem" Arthur Miller

W 1953 roku Arthur Miller opisał wydarzenia z Salem, które miały miejsce w końcu XVII wieku. Grupa dziewcząt wraz z niewolnicą z Barbados, Titubą, tańczy nago w lesie, na czym złapał ich pastor Samuel Parris. Po tych wydarzeniach dwie z nich są chore. Ich choroby nie da się wyjaśnić w sposób naturalny, co sugeruje działanie sił nadprzyrodzonych czyli diabła. Do miasteczka zostaje wezwany egzorcysta pastor Hale. Dziewczęta ogarnięte paniką oskarżają o kontakty z diabłem mieszkańców miasteczka. Dochodzi do rozprawy na sali sądowej, gdzie zostaje oskarżona większość szanowanych obywatelek miasta. Ogromną rolę odgrywa chęć zachowanie autorytetu przez pastora Parrisa oraz sędziego Danfortha. Obaj z nich w pewnym momencie rozpoznają, że wierząc dziewczętom popełniają błąd. Obu z nim jednak osobiste przyczyny nie pozwalają się do tego przyznać. Pastor Parris nie chce stracić ciężko wypracowanego w miasteczku autorytetu, a sędzia dalej brnie w oskarżeniach niewinnych mieszkańców, by nie uznać wcześniej popełnionych przez siebie błędów.
Dramat Millera faktycznie mi się podobał, treść, kontrukcja postaci, język. Czytałam z zapartym tchem, bez poczucia czytania lektury szkolnej. Czytać skończyłam w piątek i w ten sam dzień byłam w teatrze, wrażenie ze sztuki zaraz opiszę tu.

Arthur Miller, Hexenjagd; 120 str., Fischer Taschenbuch Verlag, ISBN 3-596-27108-8

6 komentarzy:

 1. Anonimowy7:31 AM

  Zawsze chciałam tę ksiązkę przeczytać,ale nigdzie nie mogęjej dorwac:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ją czytałam, pożyczoną od kolegi, który ją sobie skserował! Niestety, w bibliotece nie było żadnego egzemplarza, a była to nasza lektura, więc trzeba było sobie radzić każdym możliwym sposobem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy2:20 PM

  Czytalam ten dramat kilka lat temu, bylam mile zaskoczona, ze wlasnie - jak okreslilas to sama - nie mialo sie wrazenia czytania lektury szkolnej. Akcja bardzo wartka, a i psychologiczna strona dramatu znakomita.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pdf - y to magia xd

  OdpowiedzUsuń
 5. ma ktos te ksiazke w formacie PDF? jesli tak prosze o wyslanie na maila milordziem@gmail.com :) z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też bym poprosiła :) Ila95@op.pl

  OdpowiedzUsuń