czwartek, 30 marca 2017

"Trendy i owędy" Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska, Agata Raczyńska


Wydawnictwo Egmont po raz kolejny bardzo mnie zaskoczyło. Jako ARTEgmont prezentuje kolejną, przepiękną książkę. Książkę do czytania i do oglądania, do szukania detali, powolnego przewracania stron, porównywania, wspólnego podziwiania i dyskusji.


Autorki prowadzą czytelnika przez świat mody, od antyku po współczesność. Utrzymana w formie szkicownika projektanta mody książka pobudza wszystkie zmysły. Są tu wycinanki, szkice i kolaże. 
Książka rozpoczyna się od pokazania strojów różnych kultur - na mapie świata odnajdziemy szkice strojów typowe dla wielu krajów - szkoda, że autorki nie rozwinęły bardziej tego ciekawego wątku.

Historia mody to typowe ubrania noszone od Starożytności po dziś. Znale źć tu można stroje z wielu kultur, nie brak sumeryjskiej czy perskiej. Autorki wplatają też nieznane powszechnie nazwy elementów stroju takie jak peplos dublet oraz krótko wskazują na różnice między poszczególnymi stylami. Te strony to prawdziwa kopalnia informacji, przypominają słownik obrazkowy.

W kolejnym rozdziale znajdziemy informacje o współczesnych projektantach mody i różnicach między haute couture i pret-à-porter.W porządnej książce o modzie nie może zabraknąć dodatków - autorki pomyślały o wszystkich możliwych akcesoriach. Są tu fryzury, nakrycia głowy, biżuteria, buty, torebki i okulary. Na tych stronach można szukać ciekawych detali godzinami!


A to nie wszystko. Kolejne karty to słynne ikony mody czy stroje powiązane z konkretnymi okazjami i subkultury.Książka zaopatrzona jest w wiele ciekawych detali, takie jak cytaty związane z modą, nietypowy spis treści, umieszczony w prawym górnym rogu strony, szkicownik czy informacje o przemianach kobiecej sylwetki.

To piękna, dopracowana i przemyślana książka nie tylko dla dzieci!

Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska, Agata Raczyńska, Trendy i owędy, 95 str., Wydawnictwo Egmont 2016.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza