piątek, 11 czerwca 2021

"Die Würde ist antastbar" Ferdinad von Schirach

 Ten zbiór to eseje, które Ferdinand von Schirach publikował na łamach tygodnika Spiegel do roku 2014. Ferdinada von Schiracha znam już z jego świetnych powieści, w których analizował przypadki znane mu z kariery sądowej. Von Schirach to znany prawnik, który zasłynął jako obrońca strzelców spod Muru Berlińskiego. To także niesamowicie inteligentny człowiek, którego erudycja i filozoficzne rozważania są dla mnie wzorem. 

Felietony z tego zbioru, mimo że zostały napisane w latach 2011-2014, niewiele straciły na aktualności. Niektóre z nich odnoszą się ściśle do ówczesnej sytuacji politycznej, ale ogólne przesłanie pozostaje wciąż aktualne. Niezwykle ciekawy jest tekst o dziadku autora - Baldurze von Schirachu, przywódcy Hitlerjugend. To jedyny tekst, w którym wnuk rozprawia się ze swoim pochodzeniem. Tekst bardzo osobisty i emocjonalny. 
Świetny jest tekst o feminizmie, rewelacyjne rozważania o winie, do myślenia zmusza esej składający się tylko z pytań - tych poważnych i tych całkiem banalnych. Von Schirach pokusił się także o przewrotny tekst o fotografie sądowym i poruszający felieton o praktyce pozbawiania wolności ze względu na bezpieczeństwo publiczne. W zasadzie tylko jeden tekst mnie zupełnie nie przekonał - ten o paleniu w miejscach publicznych, zdanie autora zupełnie odbiega od mojej opinii. 

Jestem absolutną fanką stylu prawnika - precyzyjne zdania, świetna argumentacja, nieprzegadane teksty, które zaskakują pointą. Polecam!

Moja ocena: 5/6

Ferdinand von Schirach, Die Würde ist antastbar, 135 str., czyt. autor, Osterwold audio 2014.

4 komentarze:

  1. Czytałam jego opowiadania. Czasem dające do myślenia, a czasem mocne aż do okropności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa jestem tego eseju złożonego z samych pytań. Czy książka doczekała się polskiego tłumaczenia?

    OdpowiedzUsuń