niedziela, 19 marca 2023

"Niepoprawna mnogość" red. Lucy Caldwell


 
Ten cykl opowiadań zaskoczył mnie, i to pozytywnie. To bardzo różnorodne teksty, które łączy irlandzkość. I choć każdy tekst wyszedł spod pióra innej pisarki czy pisarza, to ten zbiór wydał mi się być dość spójny. Wiele z opowiadań mnie całkowicie zachwyciło, zaledwie kilka do mnie nie przemówiło, co jednak przy dwudziestu czterech tekstach nie jest dziwne. 
Te opowiadania przedstawiają różne perspektywy i wizje tego, co można określić jako istotę Irlandii - nie nachalnie i nie pod definicję, ten temat przewija się w tle, ale jest obecny. Byłam zaskoczona na jak wiele sposobów można go ugryźć - mamy tu przecież teksty emigrantów, którzy w Irlandii ułożyli sobie życie, ale i osób, które żyją z dala od kraju, są teksty dosłownie nawiązujące do problemów kojarzonych z Irlandią, ale też takie, które gdzieś tam z tymi problemami mają związek albo takie, które wcale ich nie tematyzują. Sporo tu opowieści o miłości, ale w bardziej współczesnym wydaniu.

Przyznam, że większy zachwyt wzbudziły we mnie opowiadania z początku książki, szczególnie te niepokojące, które nie przekazują niczego wprost. Ciekawiły mnie teksty pisane z perspektywy żyjących w Irlandii emigrantów i emigrantek, ale także te, które biorą na warsztat ciążę, zwłaszcza tę niechcianą. Niesamowite jest opowiadanie Pływacy, którego atmosfera przyprawiła mnie o ciarki. Zaskoczył mnie tekst "Transakcje" o bliźniętach, bardzo nietypowa opowieść! Bardzo ciekawe, szczególnie formalnie jest opowiadanie Eimear McBride - ale tego się po jej tekście spodziewałam. Bardzo poruszające natomiast jest opowiadanie Skrzydła o ojcu, który terroryzuje rodzinę. Podobał mi się tekst Kevina Barry'ego Nekrolog o człowieku - miejscowym głupku - opowiadającym o śmierci. Przeglądając moje notatki, widzę, że właściwie tylko dwa, może trzy teksty mnie nie przekonały, co oczywiście świadczy na korzyść tego zbioru. Polecam!

Moja ocena: 5/6

Lucy Caldwell, Yan Ge, Paul McVeigh, Danielle McLaughlin, Louise McNeill, Wendy Erskine, Elske Rahill, Sheila Purdy, Melatu Uche Okorie, Jan Carson, Stuart Neville, Kit de Waal, Darran Anderson, Belinda McKeon, Eimear McBride, David Hayden, Jill Crawford, Adrian McKinty, Nicole Flattery, Sally Rooney, Sinéad Gleeson, Arja Kajermo, Kevin Barry, Peter Murphy, Lisa McInerney, Niepoprawna mnogość, 416 str., tł. Łukasz Buchalski, Krzysztof Cieślik, Anna Dzierzgowska, Dobromiła Jankowska, Michał Kłobukowski, Jerzy Kozłowski, Monika Skowron, Łukasz Witczak, Aga Zano, Jacek Żuławnik, Wydawnictwo Pauza 2021.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz