czwartek, 9 października 2008

Jean-Marie Gustave Le Clézio otrzymał literacką Nagrodę Nobla

Muszę przyznać po raz pierwszy słyszę to nazwisko. Również ze zdumieniem przeczytałam, że to dopiero trzeci literacki Nobel dla Francji. Poprzednie otrzymali Gao Xingjian w 2000 r. oraz Claude Simon w 1985 roku. Na język polski zostały dotychczas przetłumaczone trzy książki świeżego Noblisty: "Protokół", "Pustynia" oraz "Onitsza". Postaram się w najbliższym czasie zapoznać z twórczościa Le Clézio.
Dziękuję Anonimowi za słuszną uwagę, iż noblistów francuskich było więcej - oczywiście! Niepotrzebnie dałam się zwieść angielskiej Wikipedii. Uzupełniam więc jeszcze o te nazwiska: Frédéric Mistral (1904), Romain Rolland (1915), Anatole France (1921), Henri Bergson (1927), Roger Martin du Gard (1927), André Gide (1947), François Mauriac (1952), Albert Camus (1957), Saint-John Perse (1960), Jean-Paul Sartre (1964), Claude Simon (1985), Gao Xingjian (2000).

6 komentarzy:

 1. Ja też nie wiem, któż to taki. Przekonamy się niebawem, jak wysypią się w księgarniach jego książki :-)
  Pozdrawiam i informuję, że często i chętnie tu zaglądam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy4:14 PM

  Też się szykuję na czytanie tegoż autora. Ciekawe, które wydawnictwo wyda pierwsze (zachowuję się jak kibic czytelniczy).

  OdpowiedzUsuń
 3. PIW już się dzisiaj w Trójce chwalił, że w przyszłym tygodniu wydają jego książkę. Heh, to się nazywa "mieć wyczucie"

  OdpowiedzUsuń
 4. Jarosławie dziękuję, bardzo mi miło!

  Orchisss faktycznie niezłe wyczucie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy10:52 PM

  A Anatol France, André Gide, Mauriac, Rolland, Camus? to rowniez francuscy noblisci z dziedziny literatury - bardziej 'francuscy' niz wspomniany Gao Xingijan - naturalizowany Chinczyk. W sumie francuskich literackich Nobli jest 14! - to najlepszy wynik w przeliczeniu na kraje.

  pozdrawiem

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie!! Dobrze, że mnie ten fakt dziwił i niedobrze, źe oparłam się na angielskiej Wikipedii! Spieszę poprawić błąd!

  OdpowiedzUsuń