wtorek, 23 lutego 2010

"Mängelexemplar" Sarah Kuttner


Sarah Kuttner, znana w Niemczech jako była prezenterka programu muzycznego VIVA, napisała książkę. I to całkiem niezłą książkę.

Główna bohaterka Karo jest męcząca, niecierpliwa i głośna. I ma problem. Właśnie straciła pracę. Do tego jej związek z Philippem zaczyna si ę psuć. Koniec z organizowaniem imprez, szybkim życiem i lansem. W zamian Karo ma ataki paniki i kołatanie serca. Po wizycie u psychoterapeutki Karo dowiaduje się, że cierpi na depresję.
I proszę nie sugerować się tym krótkim streszczeniem, Kuttner potrafiła na tej podstawie napisać całkiem zgrabną książkę. Poznajemy bowiem Karo w momencie wizyty u nowego psychiatry, który oświadcza, że depresja to "fucking event", a Karo streszcza mu dotychczasowy przebieg walki z depresją. Robi to dowcipnie, samokrytycznie i drobiazgowo. Kuttner udaje się naszkicować obraz choroby i przede wszystkim walki z nią bez zbędnego moralizatorstwa. Może trochę zbyt wiele tu metafor, niektóre wydają się być wręcz na siłę dowcipne, ale jestem w stanie przymknąć na ten fakt oko.

"Mängelexemplar" to w jaki ś sposób książka ważna, tematyzująca chorobę, która może dosięgnąć każdego - także młodą dziewczynę, prowadzącą beztroskie życie. Dzięki lekkiemu językowi ma ona szansę trafić do masowego czytelnika.

Audiobook został nagrany przez samą autorkę, która sprostała temu zadaniu - słuchanie jej to sama przyjemność. Kuttner naprawd ę świetnie przeczytała swoją powieść - utrzymaną przecież praktycznie w formie monologu.
Jednym słowem polecam!

Moja ocena: 4,5/6

Sarah Kuttner, Mängelexemplar, 272 str., Fischer.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza