sobota, 25 kwietnia 2020

"Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu" Sara Gillingham


Dal naszej zainteresowanej morzem rodziny, ta książka jest świetnym uzupełnieniem wiedzy. Alpha, Bravo, Charlie to mały leksykon kodów używanych przez marynarzy.

Autorka skupia się na trzech rodzajach komunikacji - flagach sygnałowych, chorągiewkach, czyli kodzie semaforowym i alfabecie Morse'a. Wszystkie te metody odchodzą w zapomnienie i wypierane są przez nowoczesne techniki nawigacyjne i komunikacyjne, ale mają piękną historię i wielu kapitanów sięga do nich ze względów sentymentalnych i reprezentacyjnych. A kto uwielbia geocaching też zrozumie, po co warto znać te kody. Podczas lektury tej książki, świetnie bawiliśmy się z synem - naśladowaliśmy ruchy marynarza trzymającego chorągiewki, próbowaliśmy własnych sił w alfabecie Morse'a. Bardzo fajne są informacje o różnych rodzajach statków oraz dodatkowe strony na końcu książki z ciekawostkami o łączeniu kodów, o galach flagowych i statkach. Książka jest bardzo starannie wydana - barwna, poszczególne flagi zajmują całą stronę, która czasem jest nawet dopasowana do nich kształtem. Teksty są klarowne, zrozumiałe nawet dla dość młodego czytelnika, ponadto dobrze przetłumaczone (przyznam, że nie wszystkie morskie zwroty były mi znane). Świetnym uzupełnieniem jest zeszyt, w którym można kopiować flagi lub tworzyć własne. 

Sara Gillingham, Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu, tł. Katarzyna Dłużniewska-Łoś, Ane Piżl, 120 str., Egmont 2018.

2 komentarze:

  1. Ooo, rewelacyjna książeczka. Sama bym ją kupiła i dla siebie, choć znam dobrze kodowania, o których mowa. :) Nie wiem, czy wiesz, ale alfabet fonetyczny ICAO powstał głównie z myślą o lotnictwie i tam jest obecnie obowiązującym sposobem komunikacji, a później został zaadaptowany także przez statki. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiedziałam, dziękuję za informację! Przy okazji, szykuje się kolejne stosikowe - zbieram zgłoszenia na fejsuku, o tutaj: https://www.facebook.com/przeczytalamksiazke/ Zapraszam!

      Usuń