poniedziałek, 24 maja 2021

"Die Liebe im Ernstfall" Daniela Krien

 


Paula, Judith, Brida, Malika i Jorinde - pięć kobiet, pięć historii, pięć miłości. Każda inna, każda uwikłana w swoje problemy, gdzieś jednak przecinają się ich drogi. Paula i Judith się przyjaźnią, podobnie jak Judith i Brida, Malikę i Bridę połączyła miłość do tego samego mężczyzny, a Jorinde i Malikę więzy rodzinne. 

Daniela Krien przeplata i przekłada losy kobiet niczym warkocz, obracając je wokół mężczyzn. Mężczyzn, którzy w efekcie nic nie znaczą, którzy potrafią tylko niszczyć i bruździć. Niezależnie od męskich postaci, miłość kieruje życiem tych kobiet. To ona ma wpływ na decyzje i koleje losu. Nie są to decyzje racjonalne i najbardziej optymalne, ale najlepsze, jakie mogą podjąć w danej chwili. To jest powieść o życiu, o uczuciach, o stracie, samotności, niespełnionej miłości i tej chwilowo spełnionej. To rozważania o tym, ile można znieść w imię miłości, ile poświęcić i ile warto jej poświęcić.

Każda z tych bohaterek prowadzi zupełnie inne życie, różni je wiele. Mamy tu podporządkowaną mężowi matkę, niezależną samotną kobietę, która szuka partnerów przez internet, pisarkę, której macierzyństwo nie pozwala realizować pasji, kobietę, której macierzyństwo nie jest pisane i taką, która zachodzi w ciążę wbrew woli. Kreśląc tak szerokie spektrum losów, Krien tworzy postaci bardzo plastyczne, pełne wątpliwości, uczuć, namacalne, bardzo realistyczne. 

Pisząc o charakterach, należy dodać, że autorka posługuje się cudownym, pełnym emocji językiem. Czytelnik zanurza się w świat Krien od pierwszej strony. Poznaje Paulę w którymś z momentów jej życia i już nie może jej pozostawić. Krien nie sięga po karkołomne zabiegi, potrafi jednak opisać tragedie życiowe tak poruszającym językiem, że nie sposób nie towarzyszyć emocjonalnie bohaterkom. Sama konstrukcja powieści także zaskakuje - pięć epizodów splata się ze sobą w bardzo wyrafinowany sposób, autorka nie układa ich równolegle w czasie, raczej komponuje rozdziały tak, by kontynuować swoją historię. 

Piękna, poruszająca historia, która na długo zapadnie mi w pamięć.

Moja ocena: 6/6

Daniela Kien, Liebe im Ernstfall, 288 str., czyt. Anna Schudt, Bibiana Beglau, Nina Kunzendorf, Maren Eggert, Jeanette Hain, Diogenes Verlag 2019.

1 komentarz: