piątek, 9 lipca 2021

"Bliżej już się nie da" Monika Steinholm

 


Dwóch chłopców - Jens i Edor przeżywa trudne chwile. Jens odkrywa, że darzy uczuciem swojego najbliższego kumpla Niklasa. Chłopcy przyjaźnią się praktycznie od urodzenia, więc to odkrycie jest dla Jensa druzgoczące. Po rozmowie z rodzicami, którzy coming out chłopca przyjeli nad zwyczaj dobrze, wyjeżdża do wujka, który mieszka w domu po babci z partnerem. Ten wyjazd ma być poniekąd terapeutyczny, ale na miejscu okazuje się, że nic nie jest takie, jak miało być. Wujek jest bardzo ekscentryczny, głośny, nieskrępowany, co żenuje Jensa. Ponadto chłopak po raz pierwszy przebywa w domu dziadków po ich śmierci i boryka się z mnóstwem sentymentalnych wspomnień. 

Wujkowie zaangażowali się w organizację pierwszej parady równości w okolicy i próbują wciągnąć do przygotowań Jensa. Dla chłopaka jego homoseksualizm jest dość świeży i takie oczywiste akcje jeszcze zbyt wczesne. Jens postanawia sam zając sobie swój czas, znajdując pracę w wesołym miasteczku. Podczas jazdy motocyklem, na jednym z przystanków poznaje Edora, który zafascynowany jest maszyną. 
Edor jest zagubiony, nie potrafi się pozbierać po śmierci mamy, za którą się obwinia, nie ma dobrego kontaktu z macochą, kłóci się z ojcem, nie radzi sobie w komunikacji z dziewczyną Beate i czuje się outsiderem w swojej paczce. Stopniowo między chłopcami zaczyna rodzić się coś więcej.

Steinholm świetnie opisała niepewność nastolatków, nieporadność w ich kontaktach, wątpliwości, zmartwienia. Naprzemienna narracja uwypukla różnice między chłopcami, którzy wywodzą się z całkiem różnych domów i borykają z zupełnie odmienną przeszłością. To wakacyjne uczucie pomaga obojgu odkryć, co dla nich ważne, zrozumieć siebie, własne motywy, a także pozycje względem innych. Przynależność do paczki przyjaciół jest sprawą bardzo ważną i tutaj autorka bardzo dobrze opisała napięcia i wzajemne relacje. 

Styl autorki jest bardzo lekki, zwyczajnie nie sposób oderwać się od lektury, co na pewno będzie dużym atutem dla nastolatków, którzy zdecydują się na tę książkę. 

Polecam za temat, świetne ujęcie, naturalność i autentyczność.

Moja ocena: 5/6

Monika Steinholm, Bliżej już się nie da, tł. Joanna Barbara Bernat, 240 str., Wydawnictwo dziwny pomysł 2021.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz