niedziela, 22 stycznia 2023

"Do wesela się wyrobię" Anna Chaber

 


Rzutem na taśmę zdecydowałam się na wysłuchanie kolejnego audiobooka Anny Chaber. Ta książka jednak odbiega nieco od poprzednich. Chaber postawiła na nieco inną treść i styl. To raczej powieść, jak ją nazywam, serialowa, o przyjaźni dwóch dziewczyn. Ola ma dwóch braci, starszy jest dla niej jak ojciec, ponieważ to on objął opiekę nad rodzeństwem, gdy rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Oli udało się ułożyć sobie życie mimo tego ciosu, pracuje w międzynarodowej korporacji i zapewne dzięki optymistycznej i ekstrowertycznej naturze dobrze sobie radzi w życiu. Ma to szczęście, że jej najbliższa przyjaciółka Ala dostała pracę w tym samym miejscu. Dziewczyny jednak nie mogłyby być bardziej odmienne. Ala wychowała się w bogatej, choć niezbyt sympatycznej, rodzinie, nigdy niczego jej nie brakowało, a teraz przygotowuje się do ślubu z ukochanym. Para decyduje się na ślub za niecały rok, co okazuje się być ogromną przeszkodą w organizacji. Nie sposób znaleźć asystentki ślubnej, więc Ola decyduje się pomóc przyjaciółce, choć sama nie znosi ani wesel ani całej tej pompy. Czego się jednak nie robi dla przyjaciółki!

Do wesela się wyrobię to opowieść osnuta wokół przygotowań weselnych, które oczywiście nie idą jak z płatka. Jeśli jednak pominąć ten wątek, można dostrzec tu wiele innych, ciekawszych aspektów. Sama przyjaźń między Olą i Alą nie jest idealna, trudno wyzbyć się wrażenia, że bogatsza przyjaciółka żeruje na Oli i nie do końca dostrzega jej problemy. Ola natomiast szuka na wesele partnera, umawiając się na randki z facetami poznanymi przez aplikację. Chaber zwraca przy tej okazji uwagę na problem prowadzenia samochodu po alkoholu - z tego powodu zginęli rodzice dziewczyny i teraz ona nie toleruje tego zachowania, także wśród potencjalnych kandydatów na osobę towarzyszącą. Ciekawe są też relacje między rodzeństwem tak drastycznie zmienione przez nieszczęście, które dotknęło rodzinę. Przy okazji przygotowań i samego wesela bardzo wyraźnie wypływa także problem nierówności społecznych, uwydatnionego w aroganckim zachowaniu rodziny Ali. 
Chaber zwróciła także uwagę na kwestię wyborów żywieniowych, nie zawsze podyktowanych własnym widzimisię. Ola choruje na celiakię i wiele razy konfrontowana jest z pobłażliwym traktowaniem i niezrozumieniem. Podobnie ma się tu kwestia z wegetarianizmem. 

Styl tej powieści odbiega nieco od poprzednich, jak napisałam na samym początku. Chaber pokusiła się o zwroty do czytelnika, postawiła na lekkie, dowcipne pióro, wyraźnie próbując tym razem stworzyć powieść bardziej rozrywkową. Z dotychczas przeczytanych trzech powieści Ani ta trafiła do mnie najmniej, potraktowałam ją więc jako miły przerywnik od cięższych lektur.

Moja ocena: 3,5/6

Anna Chaber, Do wesela się wyrobię, 336 str., czyt. Marta Markowicz, Czwarta Strona 2022.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz